Tält i natten

Våra läger under åren

Bli scout nu
   Våra läger under åren
År Lägrets namn Ort Typ av läger Arrangör                                         Antal
1975 Valhall Jämshög Kår Jämshög

Pelle + 13 barn

1976 Långasjönäs Asarum Kår(pingst) Kyrkhult
1977 Getnö Ålshult Kår (pingst) Kyrkhult

29 st

1977 Tärnölägret Tärnö Kår Karlshamn

? / 7 scouter

1978 Apachelägret Tromtö Distrikt Blekinge

20 st

1979 Jämshögs Jämshög Scoutstuga Kår (pingst) Kyrkhult /
Jämshög / Näsum

32 st

1979 Vildmarkslägret 79 Sandvik/Sölvesborg Distrikt Blekinge

Pelle/Anders 9 scouter

1979 Vinterläger Kungshol, Dalarna Sportlov  Äventyrare Karlshamn / Kyrkhult

Christer/Eva 11 ssc

1980 Viken 80 Raslången Kår Kyrkhult

7 led+

1981 Gute 81 Gotland Region Kronoberg /
Kalmarsund / Blekinge

? / 29

1981 Orudden Näsum Kår (pingst) Kyrkhult/ Jämshög
1982 Slagesnäs 82 Slagesnäs Kår (pingst) Kyrkhult / Jämshög
1982 Vikingalägret Sonnekulla Kår Karlshamn
1983 Trapper 83 Almö Distrikt Blekinge

17 st

1984 Gränsö Västervik Region Sydöstra

20 st

1985 Vandborga Öland Kår Borgholm Borgholm / Smedby

7/26

1986 Scout 86 Tärnaby-fjällen  Storuman Förbund SSF

7/13

1987 Skrå 87 Almö Distrikt Blekinge

?  / 20

1987 Msc på Sommarland i Tommelilla Kårutflykt Kyrkhult
1988 Msc Mörrum Kår (pingst) Mörrum
1988 Ellemåla Karlshamn

1/4

1988 Europa 88:a Göteborg SSC

6 st

1989 Vasalägret Stensö, Kalmar Region Sydöstra

Mats

1989 Scoututflykt till Ölandsdjurpark Öland Buss Kår

44

1990 Södra Sandsjö vid Ronnebyån Kår (pingst) Kyrkhult
1990 Sommar läger Svalemåla Kår Karlshamn
1991 Äventyrsläger Almö Distrikt Blekinge ? / 20
1992 Öland Greby Kår Kyrkhult 28 st
1992 Reko 92 Torhamns udde Region Sydöstra 22 st
1993 Natura 93 Karlsborg Förbund SSR 3/13
1993 Södra Sandsjö vid Ronnebyån Kår (pingst) Kyrkhult
1994 Mien Gäddviksås Kår (pingst) Kyrkhult 25 zst
1994 Gränslös-Resa Kandersteg, Schweiz Ledare Blekinge 6 st
1995 Södra Sandsjö vid Ronnebyån Kår (pingst) Kyrkhult 1/6
1996 Spårlösa Gränsö, Västervik Distrikt Blekinge 27 st
1997 Hajk Blidingsholm Kår

Mörrum /Ryd   Kyrkhult

5/26
1997 Läger Emmaboda Distrikt Blikinge 4/11
1998 Ronja 98 Växjö Distrikt Kronoberg 7/29
1999 Upp & Ner Aboda Klint, Kalmar Distrikt Kalmarsund 15 st
1999 Trollhajk Emmaboda Region 4/13
2000 Tid 2000 Ljungnäs, Kalmar Distrikt Kalmarsund 4/17
2001 Scout 2001 Rinkaby Förbund SSR 6 / 24 lb
2002 Arresö Danmark Kår Kår, färdiga program 5/14
2003 DM o Läger Jsc Almö Distrikt Blekinge 1/4
2003 Trollhajk Emmaboda Region 4/9
2004 Upptäck världen Asa” Växjö” Distrikt Kronoberg 3/13
2005 Trollhajk Emmaboda Region 3/3
2005 EDDA- 05 3/11
2006 Hajk Olofström Kår

Olofström Jämshög

Kyrkhult

2/7
2006 Camp-X Kragenäs SSC Göteborg

Pehr, Moa Malin. Josefin,Kajsa Anna

2007 Jiingijamborii 2007 Rinkaby Funktionärer Förbund

Anna, Moa, Carina

2007 Trollhajk Emmaboda Region Emmaboda 2/3
2008 Hajk Olofström Kår

Olofström Jämshög
Kyrkhult

2008 Stenkul – 08 Ljunganäs Distrikt

Gunilla, Rosie, Anna

2009 Trollhajk Emmaboda Distrikt Emmaboda
2010 10påäng Almö Distrikt  Dacke

2/6

2011 Jamboreeläger Kristianstad Jamboreeläger Förbund

Carina

2012 Valboda Aboda Distrikt Nybro scoutkår
2013 Trollhajk Emmaboda 24-26 Distrikt Emmaboda
2014 Effekt Stora Pene Växjö Distrikt Dacke
2015 Trollhajk Emmaboda Distrikt Emmaboda & Nybro

6 led+13

2015 Sjöröd Södra Skånes lägerplats Kår   (4 dagar) Kår, färdiga program

6 led +14

2016 Helge 2016 Tararp, Asarum Distrikt Mörrum

7 led+32

2017 Trollhajk Emmaboda Distrikt Dacke

3 led+3 ass+12

2017 Jamboree 17 Kristianstad 5-12augusti Jamboree Förbund

4+2 led.+ 12 barn

2018 Legend 2018 Ljunganäs 29 jul      – 4 aug Rigion Dacke

6/17

2019 Trollhajk 2019 Emmaboda Distrikt Emmaboda

5 /4 +2

2019 Hållbart Sonnarp Kår

Kyrkhult/ (Grimslöv)

14/4+Grimslöv

2019 WSJ, Nordamerika West Virginia 22/7-2/8 Words jamboree Nordamerika

4+Veronica       IST. Carina

2020